Kasulikku
Otsi oma auto värvikoodi
Siin on otselink MOTIP tehase auto värvikoodide otsimise lehele:
OTSI OMA AUTO VÄRVIKOODILE VASTAV MOTIPI KOOD
Vali oma auto mark ja sisesta värvikood ning saad teada, milline MOTIPi parandusvärv sinu autole sobib. Värvikoodi leiad autost (näiteks võib see olla ukse posti küljes, pagasnikus või kapoti all leiduval sildil). Kui jääd hätta, võta meiega ühendust, aitame Sind hea meelega!
Kui vasted puuduvad, siis järelikult MOTIP ei tooda sinu autoga täpselt sama tooni värvi. Sel juhul soovitame minna lähimasse kauplusesse, kus parandusvärve müüakse ja võrrelda autot värvikaartidega – võid leida üllatavalt sarnase tooni.
Lehel on ka tabel, mis aitab erinevatelt autodelt värvikoodi leida, st näitab ära, kus see võib paikneda. Kui tahad teada, milline võiks sinu auto värvikood välja näha, vali lihtsalt automark ja vajuta Search, siis annab ta kõikvõimalikud seda marki auto värvikoodid ja näed umbes, mida auto juurest otsida.
Kui jääd hätta, tule meie Tartu esinduskauplusesse või helista / kirjuta meile!
Maskeerimisvärvidega värvitud auto
MOTIP camouflage maskeerimisvärvidega isevärvitud maastur, september 2013
Autor: Riho Alep
Presto pahtlid – Õppevideo
Autovärvimise õppevideod
TUGEVATE KRIIMUSTUSTE PARANDAMINE
Kasutatakse: kriimupahtel (soovitame PRESTO 601525) pritspahtel (4064) silikoonieemaldaja (0185) metallik autovärv (vt autoparandusvärvid) akrüüllakk (4009)
Autokere talvine hooldus
Esimeste külmade saabudes hakkavad autoomanikud tavaliselt talverehvide peale mõtlema. Saanud turvalised rehvid alla, võib rahulikult jääle ja lumele vastu minna. Sageli aga kipub ununema, et auto talveks ettevalmistamine ja talvine hooldus sisaldab palju rohkemat kui vaid rehvivahetus.
Talveperioodil on soovitav autot pesta (loe artiklit: Auto pesemine) tihedamini kui tavaliselt. Sool, liiv ja mustus kogunevad rattakoobastesse, uste alla ja teistesse varjatud kohtadesse põhjustades korrosiooni. Eriti tugevasti kahjustab maanteesool kroomitud pindasid ja iluliistusid. Seepärast oleks hea pesta autot survepesuri abil, mis aitab puhtaks teha ka raskesti ligipääsetavad kohad. Talvel peaks pesemissagedus olema vähemalt üks kord kuus.
Kõige rohkem on talvel tööd ja tegemist klaaside hooldamisega. Ennetava vahendina võiks enne talve klaasidele ja peeglitele kanda klaasikaitsevahendit (Rain Away), mis parandab oluliselt nähtavust pimedates oludes ning takistab jää kinnitumist klaaspindadele. Juba tekkinud jääkihi kergemaks eemaldamiseks võib jäätunud klaasidele pihustada jääsulatajat.
Uksetihendite külmumise ja kinnikleepumise vältimiseks määritakse neid tihendimäärdega või silikoonõliga. Olemaks kindel, et uksed avanevad probleemideta ka käreda pakase käes, võiks juba enne suuremate külmade saabumist õlitada kõik lukud, hinged, siinid jne samuti näiteks silikoonõliga. Õlitama peaks neid ka peale igat autopesu, aga kindlasti tuleb lukud enne põhjalikult kuivatada (näiteks suruõhuga). Kui lukud on juba kinni külmunud, saab need lahti spetsiaalse sulatava lukuõliga.
Talvine hoolduskomplekt autos peaks muuhulgas sisaldama järgmisi abivahendeid:
Vaata ka e-poest talvise autohoolduse tooteid
Auto vahatamine
Vahatamine kaitseb auto värvikihti ja muudab selle läikivaks. Autovaha moodustab värvipinnale õhukese läbipaistva kihi, kattes kergemad kriimustused, kivitäkked ja muud värvipinna kahjustused.
Vaha kaitseb värvi ja väldib korrosiooniprotsessi, takistades vee tungimist läbi värvipinna kahjustuste metallini. Parimate tulemuste saavutamiseks tuleb autovaha kasutada regulaarselt. Kõrgkvaliteente autovaha toimib pealekantuna 3-4 kuud.
Värvipind näeb graafilisel kujul välja nii:
Vahatamiseks on vaja head autovaha, pehmet lappi või svammi. Enne vahatamist tuleb auto pesta ja kuivatada. Vahatamiseks sobib kuiv, tolmuvaba koht. Lase väike osa vaha pudelist lapi peale ja kanna auto pinnale.
Töötle korraga väike pind (nt üks uks või pagasiluuk), liigu suunal ülevalt alla. Peale vaha pealekandmist lase sellel kuivada u 1-2 minutit. Seejärel hõõru puhta kuiva lapiga ringjate liigutustega, kuni pind on läikiv ja vaha jälgi ei ole enam näha.
On olemas ka värvivaha, mis aitab peita kivitäkked. Sageli on kivitäkked nii väikesed ja neid on nii palju, et ei ole võimalik neid paranduspintsliga parandada, sellisel juhul aitab värvivaha, mis muudab värvipinna ühtlasemaks ja kivitäkked vähem silmapaistvaks.
Siiski soovitame värvivaha asemel kasutada pigem universaalseid autovahasid, kuna need jätavad tugevama kaitsekihi ja püsivad pinnal kauem. Metallikvärvile sobib spetsiaalne metallikvärvi vaha.
Vaata ka e-poest: vahad ja poleemispastad
Auto pesemine
Autot on soovitatav pesta regulaarselt, vähemalt korra kuus. Putukad, linnukaka ja vee lubjakivi setted kahjustavad värvipinda, mis jätavad värvile jäädavad plekid, kui neid õigel ajal ei eemaldata. Talvel kahjustab värvi- ja kroompindasid maanteesool. Kui auto on puhas, kuivab niiskus kiiresti. Seevastu mustuse sees niiskus akumuleerub ja põhjustab korrosiooni.
Aeg-ajalt on soovitav kasutada survepesu, mis eemaldab mustuse ka raskesti ligipääsetavatest kohtadest. Ära hoia survepesuvoolikut liiga lähedal – see võib põhjustada värvipinna kahjustusi. Väga hea autošampoon on Abel Auto Brilliant autošampoon , mis jätab värvipinna läikivaks. Tõhus on ka Valma läikešampoon, mis ei kahjusta ka eelnevalt pealekantud vahakihti.
Puhasta ka tuuleklaas ja kojamehed, millele kogunenud liiv kraabib ja kriimustab tuuleklaasi pinda. Eemalda kuivanud puulehed ja muu prügi kapoti vee äravoolu kanalitest. Prügi takistab vee äravoolu ja kogub niiskust, mis omakorda soodustab korrosiooni teket.
Soovitav on autot regulaarselt vahatada. Vahatamine kaitseb värvikihti ja muudab selle säravaks. Vahatamine võtab aega vaid 30 minutit ning hea vaha püsib autol 3-4 kuud.
Lindude väljaheited on väga happelised ja abrasiivse toimega. Puhastamiseks kõigepealt leota seebiveega ja seejärel eemalda. Kui plekid on sööbinud värvipinnale, võib eemaldamiseks kasutada kerget poleerimisvahendit. Kui “kokkupõrkeid” lindudega juhtub sageli, on soovitav hoida autos pihustiga veepudelit, et plekk kiiresti eemaldada. Väga tõhus abivahend on ka putukajääkide eemaldaja.
Putukajäägid on probleemiks suvel. Nende eemaldamiseks on juba eelpool mainitud putukajääkide eemaldaja. Raskesti eemaldatavad pigiplekid aitab lahustada pigieemaldaja.
Klaaside puhastamiseks on väga hea klaasipesuvaht. Parima tulemuse saamiseks on soovitav juba pestud ja kuivad klaasid üle pihustada klaasikaitsevahendiga (Rain Away ehk klaasivaha), mis parandab klaasi läbipaistvust ja millel on vetthülgav toime. Vihmaga sõites voolavad vihmapiisad klaasilt maha. Talvel vajavad klaasid erihooldust (loe artiklist: Autokere talvine hooldus).
Vaata ka e-poest autohooldus- ja puhastusvahendid
Kriimustuste parandamine
Kriimustused autode värvipinnal on üsna tavaline nähtus. Puuoksad, põõsad, ostukärud, võtmed, kõrvaleseisva auto uks – need on vaid mõned kriimude põhjused. Kui kergemad kriimud on paratamatus ja alluvad kriimueemaldaja toimele, siis sügavamate kriimudega tuleb rohkem tegeleda. Eriti kiiresti vajavad tähelepanu värvi läbistavad kriimud (metall paistab), sest nii jõuab ennetada korrosiooni teket.
Sügavate kriimustuste parandamiseks soovitame 12 ml pintsliga autoparandusvärve. Kriimustuse lähemal vaatlusel on näha, et kriimustus läbib värvipinna ja krundi ning kriimustuse põhjas on näha metalli. Kui kriimustust ei parandata, siis algab korrosiooniprotsess.
Selleks, et osta õige värvitooniga parandusvärv, on esmalt vaja kindlaks teha auto värvikood (vt kasulikku nippi nr 1). Sõltuvalt automargist on see tähtis number peidetud kas uksele, kapoti alla või pagasnikusse. Värvikoodi aitab kindlaks määrata autovärvide kataloog. Võid helistada või tulla ka näiteks meie esinduskauplusesse, kus spetsialistid oma abi pakuvad.
Enne värvi pealekandmist peab parandatav koht olema kuiv ja puhas. Võib eelnevalt puhastada ka silikoonieemaldajaga. Suurema kriimustuse puhul võib värvi kanda pinnale otse pintsliga. Peenemate kriimude puhul tuleks kasutada näiteks hambatikku, mille abil saab kriimustuse täita täpselt ja ilma, et värv laiali valguks.
Kuidas eemaldada kergemad kriimustused?
Kergemad kriimustused tekivad näiteks, kui auto sõidab läbi tiheda põõsastiku J. Värvikihil on näha õrnad kriimud, kuid need pole sügavad, ei läbi lakki ega värvi ja aluskrunti või metalli pole näha. Sellise värvikahjustuse puhul aitab värvi poleerimine. Kogu auto läikima hõõrumiseks soovitame Commandant4 poleerimispastat , üksikute kriimude puhul piisab kriimueemaldajast, mida on saadaval ka erinevates värvitoonides. Vali oma autole kõige lähedasema tooniga pasta. Kanna pastat kuivale pehmele lapile ning hõõru kahjustunud pinda ringjate liigutustega kuni kriimustused on kadunud.
Kui värvikiht on väga kahjustatud, soovitame poleerimise jätta spetsialistide hooleks, kes kasutavad spetsiaalset masinat ja mitut erineva jämedusega abrassiivpastat. Nii masina kui pasta vale käsitsemine võib auto värvipinda pöördumatult kahjustada.
Töödeldud pinna kaitsmiseks ja veel parema läike saavutamiseks kasuta autovaha.
Vaata ka õppevideot